Program of the Show

(as of May 30th 2015: We will be uploading the rest shortly)

 

May 30th <Day 1st: Opening Night - May 30th 2015 - 6PM to Midnight>

1: Traditional Dance of Ethnicity Djan (Traditional Group Djan of Diebougou)

2: Traditional Music of Ethnicity Sénoufo (Group Sénoufo of Bobo)

3: Opening Speech from Organizers (Cheick, Miyu, Mihee)

4: Live Music Performance (Orchestra Ben Yabèrè)

5: Live Music Performance (Orchestra Francisk)

6:Welcoming Speech (Prefect)

7: Video Projection of "Camino Negro" (Arata Mori)

8: Improvised Body Expression (Miyu Leilani)

9: Speech of Sponsor (Governor of South-West)

10: Contemporary Dance (No-Biel)

11: Video Projection of "house of neptune (Subuddha Dadaware)

12: Nyama- Nyama Theater (No-Biel)

13: Traditional Ballet with the music of South West (Communal Ballet of Diebougou)

 

May 31st <Day 2 - Cultural Evening - Table of Performance>

1: Traditional Music of Ethnicity Sénoufo (Group Sénoufo of Bobo)

2: Improvised Body Expression (Miyu Leilani)

3: Video Projection of "Kuuge-Mimmel blume" (Yuko Kaseki and theater thikwa)

4: Traditional music of Ethnicity Dagara (Roland- Koper)

5: Traditional music of Ethnicity Lobi (Group from lolonioro)

6: Video Projection of "FLUIDIC" (Maho Hikino)

7: Traditional music of Ethnicity Dagara (Group from Bapla)

8: Traditional music of Ethnicity Pougouli (Group from Naborgane)

9: Fashion Show of Traditional Clothes ( Ethnicity of the region, Brigitte Hien)

10: Video Projection of "somba Fato" (Nyama Nyama)

11: Traditional Dance of Ethnicity Djan (Traditional group of Dian from Diebougou)

 

June 1st <Day 3>

1: Video Projection of “Pain to Paint” (Kan- Ichi Segawa)

2: Improvised Body Expression (Miyu Leilani)

3: Video Projection of “Tanz Mephisto” (Noblesse Oblige)

4: Solo Dance (Lévi A)

5: Video Projection of “Tatto 2007” (Hancock et kelly)

6: Traditional Dance of Ethnicity Djan (Group of Dolo)

7: Solo Dance (Ousmane)

8: Video Projection of “Cosmos” (Natsuko Kono)

 

June 2nd <Day 4>

1: Video Projection of “ the way of flesh” (Hancock and Kelly)

2: Video Projection of “le cosmos et le ciel” (Yuriko Miyake)

3: Duo Dance ( Adama TRAORE, Ousmane TRAORE)

4: Video Projection of “OSLEEP” (Theresa Wong)

5: Video Projection of “ Night, Because” (Koki Fukuyama)

6: Performance (Miyu Leilani + Mihee Suh)

 

June 3rd <Day 5>

June 4th <Day 6>

June 5th <Day 7>

June 6th <Day 8th: Closing Night>